Badanie USGNa czym polega badanie?

USG jest najbardziej popularną i mającą szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób metodą obrazowania wnętrza ciała. Badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, polega na odsłonięciu badanej części, przeprowadzane jest w pozycji leżącej jedynie dopplerowskie badania określające przepływ krwi w żyłach lub tętnicach odbywa się na stojąco

Przygotowanie

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania jedynie na usg jamy brzusznej pacjenci proszeni są o pozostawanie na czczo 6 godzin przed badaniem (bez jedzenia, picia, żucia gumy itp.). Do badania pęcherza moczowego oraz narządów miednicy mniejszej tzn. prostaty u mężczyzn i narządów rodnych u kobiet konieczne jest zgłoszenie się na badanie z pełnym pęcherzem.

Uwagi

Tylko w razie trudności z uzyskaniem wypełnienia pęcherza moczowego na czas badania (np. w czasie upałów, przy trudnościach z utrzymaniem i oddawaniem moczu), można wspomóc się wypiciem 2 – 4 szklanek przegotowanej wody ok. 3 godziny przed badaniem. Wypijanie wody tuż przed badaniem nie powoduje wypełnienia pęcherza moczowego, za to z powodu połykanego powietrza utrudnia ocenę pozostałych narządów jamy brzusznej.

 


Badanie urologiczneNa czym polega badanie?

Urografia jest to badanie radiologiczne obrazujące drogi moczowe i czynność nerek przy użyciu środka cieniującego podanego dożylnie i wydalanego z moczem. Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza. Przed wykonaniem badania opróżniamy pęcherz. Wykonujemy 1zdj.przeglądowe sprawdzając czy pacjent jest przygotowany do badania, czy nie ma mas kałowych i gazów, następnie podawany jest dożylnie kontrast i wykonujemy zdjęcia w odstępach czasu 7, 15, 25 min od momentu podania kontrastu. O przebiegu badania, ilości zdjęć i dodatkowych ułożeniach decyduje lekarz radiolog

Przygotowanie

2-3 dni przed badaniem zażywać ESPUMISAN 3 razy po 2 kapsułki z posiłkami , należy unikać pokarmów zawierających błonnik tj. świeże warzywa i owoce, otręby, kasza, pieczywo. W dniu poprzedzającym badanie należy ograniczyć ilości przyjmowanych płynów można jeść kisiele, galaretki; a po godz.12 zażyć środek przeczyszczający X-prep (użycie wg. ulotki) lub FORTRANS. Dużo chodzić , masować brzuch. W dniu badania pacjent powinien być na czczo, nie wolno jeść, palić;

  • 2 kapsułki espumisanu rano przed badaniem popić małą ilością przegotowanej wody lub gorzkiej herbaty,
  • pacjenci z nadciśnieniem tętniczym powinni zażyć leki,
  • przynieść ze sobą wynik badania usg,
  • 0,5 l niegazowanej wody mineralnej,
  • przynieść wynik kreatyniny mający na celu potwierdzenie prawidłowej filtracji nerek

U osób ze skłonnościami do wzdęć poleca się przyjmowanie w dniu poprzedzającym badanie środków absorbujących np. Espumisan 3x2drag.

Uwagi

Przed badaniem pacjent wypełnia ankietę informując personel o skłonnościach do nadwrażliwości na środki cieniujące, o skłonnościach do uczuleń, aktualnieprzyjmowanych lekach. W trakcie trwania badania zgłasza wszelkie nagłe dolegliwości (np. duszność, świąd skóry)

 


RTG klatki piersiowejNa czym polega badanie?

Badania z użyciem promieni rentgenowskich Bezbolesne, wymagające kontaktu i współpracy pacjenta z personelem celem prawidłowego ułożenia.

Przygotowanie

Nie wymagają przygotowania

 

 


Tomograf komputerowyNa czym polega badanie?

Tomografia komputerowa–jest rodzajem badania wykorzystującego promieniowanie rentgenowskie, metodą diagnostyczną pozwalającą na uzyskanie obrazów tomograficznych (przekrojów) badanego obiektu. Badanie odbywa się w pozycji leżącej przy pełnym kontakcie pacjenta z personelem Pacjent/ka powinien dostarczyć dokumentację dotyczącą wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.

  • Pacjent/ka powinien poinformować personel pracowni diagnostycznej o alergii na leki, poprzednio podawanych śr. kontrastowych (reakcji na nie), przebytych chorobach układu moczowego, wydolności nerek, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, schorzeń kardiologicznych, neurologicznych (zwłaszcza padaczka, drgawki), nadczynności tarczycy, przyjmowanych leków, obciążonego wywiadu, przebytych operacji, ciąży, karmienia piersią.
  • Przed badaniem pacjent może być poproszony o zdjęcie biżuterii, okularów, aparatu słuchowego zewnętrznego - jeżeli znajdują się w okolicy zakresu badania.
  • W niektórych badaniach jamy brzusznej lub miednicy mniejszej pacjent może zostać poproszony o wypicie wody lub wodnego roztworu kontrastu na pół godziny przed badaniem. Również w niektórych przypadkach wykonuje się wlew doodbytniczy wody lub wodnego roztworu kontrastu

Przygotowanie

Jeśli badanie wymaga podania kontrastu pacjenci proszeni są o pozostawanie na czczo 4 – 6 godzin przed badaniem. Do badania z kontrastem należy wykonać poziom kreatyniny we krwi - badanie ma na celu potwierdzenie prawidłowej pracy nerek.

Jeżeli pacjenci zażywają leki przeciwcukrzycowe zawierające Metforminę należy je odstawić na 48 godz .przed badaniem i 48 godz. po badaniu

Uwagi

O podaniu środka cieniującego dożylnie decyduje lekarz radiolog prowadzący badanie.

 

 


Wlew DoodbytniczyNa czym polega badanie?

Badanie polega na obrazowaniu jelita grubego metodą kontrastową. Do badania trafia pacjent wcześniej zarejestrowany, odpowiednio przygotowany farmakologicznie tj. wyczyszczony z mas kałowych i gazów. Badanie składa się z dwóch części I część badania do odbytu wprowadzamy plastikową rurkę z zestawu przeznaczonego do badania ,przez którą podajemy kontrast -baryt Lekarz radiolog reguluje ilość podania barytu, ogląda na monitorze i decyduje o ilości zdjęć.

II cześć badania odbywa się po wypróżnieniu jelit z barytu. Pacjent przebywa w toalecie około 15 do 20 min. Następnie przez rurkę podawane jest powietrze doodbytniczo. Lekarz radiolog ogląda na monitorze i wykonuje zdjęcia. Osobą odpowiedzialną za przebieg badania i ilość zdjęć jest lekarz radiolog

Przygotowanie

2 dni przed badaniem dieta wodnista, zupa z sucharkami, jajka na twardo, gotowana ryba białe mięso, bez masła, majonezu, śmietany i innych dodatków. soki jabłkowy i pomidorowy, czyste galaretki, żadnego mleka, sera ,chleba, owoców, jarzyn. Dzień przed badaniem dieta płynna, a po południu środek przeczyszczający X-prep lub FORTRANS (użycie wg. ulotki ). W dniu badania nie jeść, nie pić i nie palić. Z rana 2-3 godz. przed badaniem zrobić lewatywę z 2-3 litrów letniej czystej wody lub ziół np. rumianku.

 


Badanie RTG kręgosłupaNa czym polega badanie?

Badanie z użyciem promieni rentgenowskich. Odbywa się w pozycji leżącej .Wykonywane są zdjęcia w 2 projekcjach na wznak A-Pi projekcji bocznej. Badanie całkowicie bezbolesne w szczególnych przypadkach na życzenie radiologa można wykonać dodatkowe skośne projekcje.

Przygotowanie

Dzień przed badaniem dieta lekkostrawna z wyłączeniem:

  • Surowych jarzyn.
  • Ciemnego pieczywa.
  • Gazowanych napojów i soków owocowych.
  • Smażonych i tłustych mięs.
  • Grochu ,fasoli, kapusty.

Lekka kolacja najpóźniej o godz. 18 :00.

W dniu badania zgłaszamy się rano na czczo: bez jedzenia i picia. W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe. Nie należy palić papierosów. Należy zadbać o wypróżnienie. W przypadku zaparć należy poinformować lekarza kierującego, który w zależności od wskazań medycznych może zalecić zastosowanie preparatu przeczyszczającego. Preparat należy stosować zgodnie z ulotką. Jeśli badanie odbywa się popołudniu, stosować dietę lekkostrawną jak wyżej. Należy być na czczo, co najmniej 5 godzin po posiłku oraz nie pić kawy.

Uwagi

U osób ze skłonnościami do wzdęć poleca się przyjmowanie w dniu poprzedzającym badanie środków absorbujących np. Espumisan 3x2drag.

Uwaga: Każde zdjęcie RTG u kobiet w wieku rozrodczym powinno być wykonywane w pierwszych 12 dniach cyklu ( o ile lekarz nie zaleci inaczej ), aby wykluczyć ryzyko powikłań ewentualnej ciąży.

 

 


RTG PrzełykuNa czym polega badanie?

Badanie z użyciem promieni rentgenowskich Pacjent otrzymuje do wypicia kontrast -baryt. Badanie jest przeprowadzane przez lekarza radiologa, który na specjalnym monitorze obserwuje przechodzenie kontrastu poprzez poszczególne narządy. Badanie odbywa się w pozycji leżącej i stojącej. Jest badaniem bezbolesnym.

Przygotowanie

W dniu badania należy pozostawać na czczo - nie jeść i nie pić minimum 6-8 godzin.

Przed wykonaniem badania nie wolno palić papierosów ani żuć gumy.

Leki:

Pacjenci chorzy na cukrzycę są diagnozowani w pierwszej kolejności aby mogli przyjąć leki i spożyć posiłek po badaniu. Doustne leki przyjmowane na stałe należy przyjąć po badaniu.

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi:

Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.

Podczas badania poinformuj o nagłych dolegliwościach

Uwagi

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi

Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.

Podczas badania poinformuj o nagłych dolegliwościach.

Przeciwwskazania

  •  Ciąża

 

 


Test wysiłkowyNa czym polega badanie?

Test wysiłkowy jest przeprowadzany. na bieżni ruchomej, która co 3 minuty zmienia prędkość i kąt nachylenia. Celem wykonania testu jest Ocena wydolności ogólnoustrojowej.

  • ocena wydolności wieńcowej czy lub kiedy w trakcie zwiększającego się wysiłku fizycznego dochodzi do pojawienia się w elektrokardiogramie cech niedokrwienia, zaburzeń rytmu serca, przewodzenia
  • ocena reakcji ciśnienia tętniczego krwi w trakcie wysiłku
  • ogólna obserwacja dotycząca reakcji na wysiłek

Przed rozpoczęciem badania zostają przyklejone elektrody na klatkę piersiową (u mężczyzn, którzy posiadają duży zarost konieczne jest ogolenie miejsc pod elektrody)

kontrola ciśnienia tętniczego przed badaniem iw trakcie,

  • uruchomienie pasa bieżni „ po którym należy chodzić swobodnym, długim krokiem; tempo
  • marszu przyspieszane jest automatycznie co 3 minuty
  • podczas trwania badania monitorowane jest EKG

Test wysiłkowy zawsze wykonywany jest w obecności lekarza oraz pielęgniarki i w każdej chwili może być przerwany!

Przyczyny przerwania testu: zmęczenie, ból w klatce piersiowej, bol i zawroty głowy:, mroczki przedoczami, ból kończyn dolnych, zmiany niedokrwienne w elektrokardiogramie, zaburzenia rytmu i przewodzenia obserwowane przez lekarza prowadzącego badanie, nadmierny wzrost lub spadek ciśnienia tętniczego krwi. Jeśli nie wystąpi żaden z powyższych objawów, zakończenie testu nastąpi decyzją lekarza po uzyskaniu założonej częstości tętna,

Możliwe powikłania:

  • zaburzenia rytmu serca / wzrost lub spadek ciśnienia tętniczego
  • pojawienie się istotnych zmian niedokrwiennych serca oraz wyżej wymienione

Przygotowanie

  • Efektywny wypoczynek nocny przed testem
  • Nie pić kawy i mocnej herbaty; lekki posiłek + przyjąć zalecone leki
  • Nie pokrywać kremem klatki piersiowej po porannej toalecie
  • Przed testem obowiązuje relaks , unikaj wysiłków
  • Zalecany wygodny strój sportowy (odpowiednie obuwie !)

Deklaracja zgody pacjenta na wykonanie testu wysiłkowego  * plik do pobrania

 

 


Terapia HiperbarycznaJak przygotować się do zabiegu terapii hiperbarycznej?

  1. Na ekspozycję hiperbaryczną należy przybyć, co najmniej 15 min przed wyznaczoną godziną
  2. Obowiązuje zakaz spożywania alkoholu do 12 godzin, a palenia papierosów do 2 godzin przed sprężeniem (palenia najlepiej zaprzestać w całym okresie leczenia)
  1. Osoby z cukrzycą powinny przed sprężeniem spożyć posiłek i przyjąć leki przeciwcukrzycowe wg stosowanego dotychczas schematu leczenia.
  2. Nie zaleca się spożywania bezpośrednio przed sesja HBO napojów gazowanych
  3. Pacjenci w trakcie terapii tlenem hiperbarycznym powinni przyjmować dotychczas zażywane leki. O wszystkich zmianach leczenia należy poinformować personel Ośrodka Hiperbarycznego
  4. Przed wejściem do komory należy przebrać się w ubiory wykonane ze 100% bawełny
  5. Obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia do komory substancji łatwopalnych: zapalniczek, zapałek, papierosów;  urządzeń zasilanych bateriami np.: telefonów komórkowych  oraz prasy codziennej (wyjątek stanowią kolorowe magazyny)
  6. Przed sesją leczniczą nie należy stosować kosmetyków, perfum, lakieru do włosów, kremów lub wazeliny
  7. Opatrunki zakładane w dniu sprężenia przed ekspozycją nie powinny zawierać w składzie preparatów na bazie tłuszczów (kremów, maści, itp.)
  8. O infekcji górnych dróg oddechowych, bądź innych dolegliwościach zawsze należy powiadomić personel medyczny
  9. Standardowa sesja hiperbaryczna trwa około 1,5 godziny; typowo wykonuje się jedną sesję dziennie, w dniach od poniedziałku do piątku, w ilości ustalonej przez lekarza kwalifikującego
  10. W trakcie sesji w komorze hiperbarycznej nad bezpiecznym jej przebiegiem, czuwa attendant medyczny (lekarz lub pielęgniarka)
  1. Na terenie ośrodka hiperbarycznego zawsze przebywa lekarz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, który zawsze może wejść do wnętrza komory przez służący do tego celu przedział, tzw. przedsionek